Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Zapis przeszłości w Indiach

Dworska kultura literacka języka bradź

autor Piotr Borek

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2019
Stron: 291
Język: pol.
Dział:
ISBN: 9788381380737
Publikacja elektroniczna: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/book/92
Wydanie drukowane
Wydanie elektroniczne

30,00 18,00

Pozycja dostępna

 

autor Piotr Borek

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2019

Dział:

Stron: 291

Język: pol.

ISBN: 9788381380737

Czy historia – idiosynkratyczny produkt wielowiekowej tradycji Zachodu – miała swój ekwiwalent na subkontynencie indyjskim? Czy to dopiero Zachód odsłonił przed Indusami wartość, jaką przeszłość może mieć dla teraźniejszości?

Marathowie posiadali długą i bogatą tradycję własnego języka i jego formy literackiej, a mimo to ich wódz Śiwadźi w przededniu królewskiej konsekracji (1674) zlecił kompozycję dzieła poecie przynależącemu do innej kultury literackiej. Czy świadome wkraczanie nowego „państwa” w krąg dworskiej kultury literackiej języka bradź było związane z politycznymi ambicjami wielkiego wodza? Czy forma i treść poematu, gatunek i środki ekspresji mogły dlań stanowić narzędzia w procesie konsolidacji władzy?

"Zapis przeszłości w Indiach. Dworska kultura literacka języka bradź" to studium fragmentu historii dynamicznej ekspansji języka regionalnego na subkontynencie indyjskim okresu wczesnej nowożytności (1500-1800), ale przede wszystkim – charakterystyka zaangażowania w dyskurs o przeszłości i dyskurs władzy tej części tradycji literackiej języka hindi, którą jeszcze do niedawna uważano za obsceniczną, dekadencką i bezużyteczną.