Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wojna w kosmosie. Przewrót w geopolityce

Jacek Bartosiak, George Friedman

FRONDA PL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, 2021
Stron: 448
Dział:
ISBN: 9788366814172
 
 
 

 

 „Ta książka nie jest o kosmosie. Jest o nas, dzisiaj” – mówił dr Jacek Bartosiak na premierze Wojny w Kosmosie, napisanej wspólnie z Georgem Friedmanem. Choć tytuł Wojna w Kosmosie budzi skojarzenia z gatunkiem science fiction, to, według autorów, kwestia wykorzystania przestrzeni kosmicznej jest jak najbardziej aktualna. Po zimnowojennym wyścigu między USA i ZSRR o podbój kosmosu nastąpił czas pewnego zastoju. Firmy z branży lotniczej i kosmicznej oraz rządowe agencje badawcze unikały ryzyka i innowacji. Ich produkty i usługi były drogie, nie budziły większego zainteresowania opinii publicznej. W ostatnich latach sytuacja zmieniła się, dzięki determinacji ludzi takich Elon Musk, Jeff Bezos czy Richard Branson. W pierwszej dekadzie XXI wieku zaczęli oni inwestować i rozwijać przemysł kosmiczny na nowych zasadach – tzw. New Space. Cechował ich dynamizm, brak lęku przed zmarnowaniem pieniędzy podatnika, a przede wszystkim przekonanie, że na lotach w  kosmos można zrobić fortunę. Nadchodzi zatem czas eksploatacji przestrzeni pozaziemskiej – nie tylko gospodarczej, lecz także strategicznej, na co zwracają uwagę autorzy Wojny w Kosmosie. „Ludzkość wychodzi poza Ziemię. A za ludźmi – jak zawsze – podąża wojna”, pisze Friedman.

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA w 2017 roku skutkował wzmocnieniem rywalizacji między Ameryką a Chinami. Na spotkaniu z dziennikarzami Bartosiak stwierdził, że do tej pory Amerykanie przegrywają tę rywalizację w sferze handlowej, technologicznej i wizerunkowej. Pora więc, by zawalczyć o kolejną domenę, którą, zważywszy na trwającą rewolucję przemysłowo-informatyczną, będzie właśnie przestrzeń kosmiczna. Ameryka musi zdobyć przewagę strategiczną w kosmosie, co wymaga gruntownych zmian w armii i przemyśle zbrojeniowym. Konsekwencje tych zmian, oraz towarzyszące im spory polityczne, są głównym tematem Wojny w Kosmosie. Książka z założenia nie jest o przemyśle zbrojeniowym i nowych technologiach. Autorzy skupiają się raczej na geopolitycznej zmianie, analogicznej do tej wywołanej przez rozwój technologii żeglarskich w okresie wielkich odkryć geograficznych, czy zdobycia przestrzeni powietrznej w zeszłym stuleciu.

Zmiany te, jak przekonywał Bartosiak, mają wpływ na nasze życie już dziś, a lada chwila będą miały charakter fundamentalny. Można się zatem cieszyć, że warszawska premiera książki poprzedziła premierę amerykańską. Kwestia programów kosmicznych nie jest raczej brana na poważnie w polskiej opinii publicznej. Im szybciej to się zmieni, tym lepiej.

O autorach:

Jacek Bartosiak – polski prawnik, pisarz i publicysta, zajmujący się geopolityką i strategią, dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie. Założyciel i właściciel portalu Strategy&Future, zajmującego się geopolityką. Był również prezesem spółki celowej do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

George Friedman: amerykański analityk geostrategiczny pochodzenia węgierskiego. Kierował agencją informacyjno-konsultingową Stratfor. Autor książek na temat stosunków międzynarodowych i sytuacji politycznej. Obecnie kieruje serwisem internetowym Geopolitical Futures.