Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Ifigenia i inne dramaty

Antonina Grzegorzewska

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2021
Nasze Dramaty;
Stron: 271
Dział:
ISBN: 9788381385053
 
 
 

 

Antonina Grzegorzewska

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2021

Nasze Dramaty;

Dział:

Stron: 271

ISBN: 9788381385053

 Grzegorzewska, podobnie jak Heiner Müller, którego formacyjnego wpływu na swoją twórczość nie kryje, często korzysta ze struktur mitycznych, by opowiadać o formach współczesnej przemocy. Wystrzega się jednak przy tym nachalnego i pretekstowego współczesnego retuszu. Autorka, ze swoim umiłowaniem wizyjności i dramaturgicznych ekstremów, co szczególnie widać w pierwszym etapie jej twórczości, nie tworzy jednak językowego monolitu. [… ] Precyzyjnie wykręca śrubki, okrasza teksty odrobiną ironii, przewrotnego poczucia humoru, kalekich rymowanych zbitek, sprawiając, że ów monolit chwieje się w posadach ̶ zachowuje jednak przy tym dominantę swoistej powagi.

 

Agata Tomasiewicz, „Miesięcznik Teatr” 2020, nr 9

 

 

Teatr Antoniny Grzegorzewskiej wnosi nową perspektywę do współczesnego teatru polskiego. Zasadniczym powodem formującym istotowe novum projektu Grzegorzewskiej jest, z jednej strony, fakt jej zaangażowania w dramatopisarstwo, a z drugiej ̶ jej artystyczne zaplecze rozwijane w obrębie sztuk wizualnych.

 

Małgorzata Budzowska, Sceniczne metamorfozy mitu.

Teatr polski XXI wieku w perspektywie kulturowej, Łódź 2018

 

Siła tekstu Grzegorzewskiej tkwi w tym, że nie używa się tu mitu jako sztafażu, kostiumu do wyrażania odwiecznych prawd, ale wywodzi się go płynnie ze zwykłego życia, do jakiego przywykliśmy. Jest to możliwe dzięki temu, że autorka wzięła z mitu jego istotę, która jest zawsze współczesna i której nie trzeba uwspółcześniać na siłę.

 

Jagoda Hernik Spalińska, Anty-Ifigenia, Warszawa 2014