Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Książę Andrzej Lubomirski. Ordynat i przemysłowiec w latach 1882 -1939

Łukasz Chrobak

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2021
Studia Galicyjskie; 7
Stron: 278
Dział:
ISBN: 9788381383967
Wydanie drukowane
 

52,00 46,80

Pozycja dostępna

 

Łukasz Chrobak

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2021

Studia Galicyjskie;

Dział:

Stron: 278

ISBN: 9788381383967

Niewątpliwym walorem pracy jest możliwość prześledzenia aktywności gospodarczej polskiego arystokraty w zmieniających się okolicznościach społeczno-politycznych i ekonomicznych. Na przedsięwzięcia Lubomirskiego patrzymy, gdy realizował się w okresie autonomii galicyjskiej, w latach Wielkiej Wojny, w czasie trudności gospodarczych pierwszych lat niepodległości, a następnie wielkiego kryzysu i okresu po-kryzysowego.

Autor ukazuje Andrzeja Lubomirskiego jako osobę realizującą się w wielu obszarach gospodarki, poza tym odnoszącą sukcesy w ramach swoich przedsięwzięć. Ta wielotorowość działań gospodarczych bohatera monografii pozwala na poszerzenie naszej wiedzy o stanie i rozwoju polskiego przemysłu na terenie Galicji (Małopolski) w analizowanym okresie.

z recenzji prof. dr. hab. Marka Przeniosły

 Galeria poważnych galicyjskich przemysłowców nie jest może zbyt obfita, ale są w niej niepospolite postaci. Niektóre z nich, jak bohater niniejszej książki, są obecne w niej od dawna, ale jedynie za sprawą kilku wyrywkowo przywołanych przypadków. Tym-czasem długoletnia, wytrwała i konsekwentna działalność ks. Andrzeja Lubomirskiego na rzecz uprzemysłowienia Galicji, kontynuowana także w odrodzonej Polsce, pełna inicjatyw, sukcesów, ale i niepowodzeń, rozgrywająca się w ramach dwóch odmiennych rzeczywistości politycznych, społecznych i ekonomicznych, zasługuje na kompleksową prezentację. Tego właśnie zadania podjął się autor pracy.

z recenzji prof. dr. hab. Tomasza Gąsowskiego