Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wojna, która nas zmieniła

Paweł Pieniążek

Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2017
Stron: 291
Dział:
ISBN: 9788365369840
 
 
 

 

Paweł Pieniążek

Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2017

Dział:

Stron: 291

ISBN: 9788365369840

 Nie wierzę, że nigdy nie zastanawialiście się, jak wygląda wojna. Jak sobie ludzie, którzy mieli nieszczęście w jej środku znaleźć, radzą ze strachem, z codziennością, jak zmieniają się ich nawyki, psychika, podejście do podstawowych spraw. Pieniążek siedział na Donbasie praktycznie od początku. Był w najgorętszych i najstraszniejszych miejscach. To jest wojna z pierwszej ręki, z perspektywy dziennikarza, który pcha się pod największy ogień. No i Pieniążek zna się na Ukrainie jak mało kto. Jeśli chcecie wiedzieć co tam się dzieje i jak to wygląda, to ta książka przybliży was do tego najbardziej.

Ziemowit Szczerek

Książka Pieniążka powinna być lekturą obowiązkową. Najlepiej dla wszystkich, ale co najmniej dla dwóch grup ludności. Po pierwsze dla chłopców w wieku 18-23 lata, którzy zbyt często wpadają na pomysł, że wojna to romantyczna przygoda. Przede wszystkim jednak dla mężczyzn między 40 a 50 rokiem życia, którym samym już co prawda do wojaczki nie śpieszno, za to uwielbiają na wojny wysyłać innych.
Ludwika Włodek

W zachodnich mediach coraz rzadziej relacjonuje się dziś wydarzenia, które mają miejsce we wschodniej Ukrainie, chociaż wojna w Donbasie trwa nadal. Paweł Pieniążek od samego początku inwazji rosyjskich zielonych ludzików relacjonuje te wydarzenia dla polskiej prasy, radia i telewizji. Czasem wprost z pola największych bitew.

Bohaterowie reportażu Pieniążka, Kucha, Chachoł, Mrówa, Alina i inni, walczą po jednej i po drugiej stronie frontu. Niektórzy wyjechali z Donbasu, uciekając przed ostrzałami, inni zostali – bo tam jest ich dom. W przejmujących historiach Pieniążka poznajemy te tragiczne detale konfliktu, które umykają w zdawkowych relacjach medialnych, zrujnowane życia, heroiczne próby odbudowy codzienności i marzenia o powrocie do normalności.

„Zima, która nas zmieniła” – mówiono o protestach na kijowskim Majdanie. Te trzy miesiące w świadomości Ukraińców są kluczowe. One kojarzą się ze zwycięstwem społeczeństwa nad zdeprawowaną władzą. Okrzyknięto je Rewolucją Godności. Za tą nazwą kryją się zmiany, jakie zaszły w ukraińskim społeczeństwie, które nie da sobą więcej pomiatać i nie będzie biernie przyglądać się, gdy władza z niego zakpi. Rewolucja miała zmienić wszystko to, z czym kraj boryka się od dawna; doprowadzić do przebudowy, aby Ukraina z korupcyjnej oazy stała się zwykłym europejskim państwem, w którym można godnie żyć; miała wykrzesać w ludziach ich najlepsze cechy, które definiują czy też jeszcze do niedawna definiowały nowoczesnego obywatela. Gotowość do współpracy, brak obojętności na cudzą krzywdę, oddanie, poświęcenie dla demokracji i wiarę w dobro wspólne. Trzy miesiące zmieniły Ukraińców nie do poznania. I nie zmienia tego to, że przynajmniej na jakiś czas wiele z tych marzeń anulowała wojna.
(fragment książki)