Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Słowiańszczyzna północno-zachodnia w historiografii polskiej, niemieckiej i duńskiej

Paweł Migdalski

Wydawnictwo Templum, 2019
Stron: 424
Dział:
ISBN: 9788363651190
 
 
 

 

Paweł Migdalski

Wydawnictwo Templum, 2019

Dział:

Stron: 424

ISBN: 9788363651190

Paweł Migdalski – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Studiował na uniwersytetach w Szczecinie, Poznaniu, Marburgu i Greifswaldzie. Zajmuje się historią Pomorza Zachodniego, Nowej Marchii, historiografią, tematyką pamięci zbiorowej i polityki historycznej oraz dydaktyką historii. Autor ponad stu artykułów naukowych i publicystycznych oraz książek: „…w tej strażnicy Rzeczypospolitej”. Rejon Pamięci Narodowej Cedynia–Gozdowice–Siekierki, Szczecin–Poznań 2007; Moja mała ojczyzna. Przykładowe scenariusze lekcji oraz uwagi nad nauczaniem historii regionalnej na przykładzie powiatu Gryfino, Chojna 2010 (dodruk 2012); redaktor bądź współredaktor kilkunastu prac zbiorowych. Wykładał między innymi  w Instytucie Historii oraz na studium doktoranckim IRTG 1540 „Baltic Borderlands” Uniwersytetu w Greifswaldzie (2010). Od 2011 r. adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Organizator kilkudziesięciu wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych – konferencji, debat, wystaw, koncertów, wypraw studyjnych. Członek Komisji Historycznej Pomorza (Historische Kommission für Pommern e.V.). Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie (od 2009 r.) oraz redaktor serii wydawnictw stowarzyszenia pt. „Terra Incognita”, współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akademia Kulice (od 2015 r.).
(…) praca Pawła Migdalskiego jest pierwszą próbą analizy historiograficznej Słowiańszczyzny nadbałtyckiej z perspektywy trzech historiografii. Wymaga to nie tylko znajomości paru języków, lecz również wiedzy merytorycznej. Autor bardzo dobrze orientuje się w historiografii i jest w stanie precyzyjnie podsumować poglądy i tezy poszczególnych tekstów oraz ciągnąć dokładne linie argumentacyjne między rozmaitymi historykami czy dziejopisami. Poza tym w uwagach pobocznych wskazuje na dalsze ciekawe aspekty i konteksty (…). Praca ta będzie budzić zainteresowanie badaczy historii historiografii – również za granicą –i wpisze się w znakomite tradycje historii historiografii w Polsce.
Z recenzji prof. dr. hab. Jörga Hackmanna
Obszerniejszego historiograficznego bilansu dorobku nauki historycznej i w pewnym zakresie także innych dyscyplin wspomagających, tym bardziej dotyczącego równocześnie trzech krajów – historycznych sąsiadów (niekiedy także sukcesorów) ludów połabskich i pomorskich – dotąd nie było. Były jedynie opracowania cząstkowe bądź bardzo sumaryczne. Monografia Pawła Migdalskiego jest śmiałym i potrzebnym przedsięwzięciem naukowym, które powinno umożliwić bądź ułatwić orientację w trudnym do ogarnięcia, nie mówiąc już o krytycznej  ocenie, dorobku wielu pokoleń uczonych interesujących się dziejami Słowiańszczyzny północno-zachodniej.
Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Strzelczyka