Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Ikonografia ulic Szewskiej i Szczepańskiej, placu Szczepańskiego, ulic Reformackiej i Sławkowskiej oraz zachodnich odcinków ulic Św. Marka i Pijarskiej w Krakowie

Iwona Kęder, Waldemar Komorowski, Mateusz Łepkowski

MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE, 2018
Stron: 624
Dział:
ISBN: 9788375812398
 
 
 

 

Książka jest szóstym tomem serii wydawniczej pod nazwą Katalog Widoków Krakowa. Prezentuje 470 widoków zachodniej i północno-zachodniej części Śródmieścia, powstałych w okresie od końca XVI do początku XX wieku, pozwalających prześledzić zmiany, jakie z biegiem czasu zachodziły w zabudowie tego obszaru.

Reprodukowane obrazy, rysunki, grafiki i fotografie pokazują różnorodność tej części miasta, w której obok kościołów o wielowiekowej tradycji i mieszczańskich kamienic funkcjonowały renomowane hotele, a obok eleganckich sklepów tętnił życiem zawsze pełen chłopskich furmanek targ na placu Szczepańskim. Ważne miejsce zajmowały, utrwalone na wielu widokach, reprezentacyjne gmachy użyteczności publicznej służące Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwu Rolniczemu, Kasie Oszczędności, Staremu Teatrowi czy Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wzniesiona u progu XX wieku siedziba tego ostatniego, nazywana Pałacem Sztuki, reprezentowana jest bogatym zespołem zdjęć, wykonanych w jego wnętrzach podczas z górą 30 wystaw, które odbyły się w salach TPSP w latach 1901–1917, będącym swoistą kroniką życia artystycznego Krakowa tego czasu.