Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wincenty Danek (1907-1976). Biografia nauczyciela

Gabriel Szuster

WYDAWNICTWO AVALON SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, 2017
Stron: 256
Dział:
ISBN: 9788377302101
 
 
 

 

„(...) Autor solidnie podszedł do badań. Wykorzystał, właściwie całą dostępna., podstawę źródłowa.. W miarę możliwości, odwołał się też do orał history (wykorzystał wywiady - rodzina, b. współpracownicy i uczniowie prof. Danka).

Szuster to zupełnie inne pokolenie, także w spojrzeniu na sylwetkę Danka - dystans, niezbędny do ocen jest tu pomocą, ale jednocześnie nie może uruchomić autor pamięci, co niekiedy, ma swoje również i dobre strony.

Autor trafnie wyznaczył główne cezury i pola analizy. Dostrzegam to w całości (przemyślanej) konstrukcji pracy, jak i w poszczególnych rozdziałach. Dobrze panuje nad zgromadzonym materiałem, dobrze interpretuje zjawiska i procesy. Daje to szansę na spore zainteresowanie książka., tak w środowisku krakowskim (akademickim, polonistycznym itd.), jak i w środowisku rodzinnym prof. Danka. Uważam bowiem, że to ważna postać nie tylko w wymiarze szerszym, krakowsko-akademickim, ale i w perspektywie tzw. mikro historii.

Całość biografii, via jej autor, pokazuje trudy losu jednostkowego na tle skomplikowania dziejów, czasem niejednoznaczności, trudnych wyzwań i niełatwych decyzji. Ten kontekst pokoleniowości, to również cenne w tej pracy. Ma ona charakter nie tylko naukowej interpretacji procesu historycznego, ale też w jakimś stopniu, wymiar edukacyjny (edukacja historyczna), a ośmielę się nawet na tezę: walor wychowawczy. (...)"

Z recenzji wydawniczej prof. drą hab. Jacka Chrobaczyńskiego,
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Gabriel Szuster- (ur. 1986) historyk. Jego zainteresowania badawcze koncentrują, się wokół najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej oraz okresu powojennego, także z perspektywy mikro historii. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego. Członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej. Aktywnie udziela się na rzecz Stowarzyszenia Maj77. Autor i współautor kilku publikacji i artykułów naukowych i popularnonaukowych m. in. Słownika biograficznego więźniów KLAuschwitz-Birkenau z gminy Krzeszowice oraz prac zbiorowych: Stosunki polsko--słowacko-węgierskie na przestrzeni wieków oraz Wiktuały, kuchnia, kultura jedzenia w perspektywie historycznej.