Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Zabijemy was słowami. Prowokacja kulturowa w przestrzeni miejskiej i w internecie

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2012
Stron: 224
Dział:
ISBN: 9788323509660
Wydanie drukowane
 

41,00 36,90

Pozycja dostępna

 

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2012

Dział:

Stron: 224

ISBN: 9788323509660

 Prowokacja kulturowa, nazywana niekiedy "semiologicznym dżudżitsu", jest subwersywną praktyką ” głównie wizualną ” usytuowaną pomiędzy polem aktywizmu społecznego a polem sztuki. W książce "Zabijemy was słowami"... autor opisuje działalność polskich prowokatorów kultury, w szczególności zaś przygląda się wymowie ideologicznej ich obrazów. Przedmiotem analiz są między innymi prace Twożywa, Trzeciej Fali, Radykalnej Akcji Twórczej, Manufaktury, The Krasnals, Abramowskiego, Petera Fussa.

 
 
To chyba najszybsza pozytywna opinia o książce, którą miałem przyjemność recenzować. Ujmując sprawę krótko ” podoba mi się w niej zarówno dyscyplina i metodologia badawcza, jak i ” ujawniona w trakcie opowieści ” pasja i zaangażowanie autora w problematykę, która jest na równi "bieżąca", jak i odwołująca się do paradygmatycznych czasów lat 60. ubiegłego stulecia. Wszystkie bowiem idee, koncepty i pomysły "walki z kapitalizmem" (dzisiaj powiedzielibyśmy ” z neokonserwatyzmem), które ewokują fenomeny opisywane i drobiazgowo analizowane w tej pracy, mają swoje źródła w tych odległych czasach. [...] Zańko opowiada w swojej książce właściwie o pewnej "niemożności buntu", a jednocześnie o jego potrzebie i nadziei tych wszystkich, którzy nie zgadzają się ze sloganem, że świat nie zna alternatyw dla formy tej jej formy, która rzekomo jest bezkonkurencyjna ” a więc gospodarki liberalnej. I pisze o świecie zdominowanym przez wiarę w technologię, który jest ” jednocześnie i równolegle ” przykładem wiary w na nowo skonstruowaną miejską przestrzeń publiczną. Taką, gdzie w sensie metaforycznym "zabija się słowami", a czego konsekwencje są jak najbardziej realne i kształtują to, co nazywa się tożsamością zbiorową. Nie mam żadnych wątpliwości, że mamy tutaj do czynienia z pracą na wskroś oryginalną i twórczą, pisaną przy tym z jasno założonego punktu widzenia, tyleż opartą na starannej wiwisekcji "stanu świata", co na przemyślanej strategii pisania o świecie, który niełatwo poddaje się jednoznacznym ocenom.
 
Z recenzji prof. dr. hab. Wojciecha J. Burszty
 
 
Piotr Zańko ” pedagog, muzyk, cyklista. Na co dzień adiunkt w Pracowni Animacji Społeczno-Kulturalnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo interesuje się kulturą alternatywną, antropologią wizualną, pedagogiką publiczną i metodologią badań jakościowych. Zwolennik idei "odszkolniania" społeczeństwa.