Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Z Pasztunistanu

Fragmenty literatury

Jadwiga Pstrusińska

Bydgoszcz-Keaków-Waszawa : Księgarnia Akademicka, 2023
Stron: 126
Dział:
ISBN: 9788381388047
Publikacja elektroniczna: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/book/530
Wydanie drukowane
Wydanie elektroniczne

28,00 25,20

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 25,20 zł
Pozycja dostępna

 

Jadwiga Pstrusińska

Bydgoszcz-Keaków-Waszawa : Księgarnia Akademicka, 2023

Dział:

Stron: 126

ISBN: 9788381388047

 Niniejsza książka zawiera przekłady wytrawnej znawczyni przedmiotu na skalę międzynarodową, prof. Jadwigi Pstrusińskiej. Przedstawiony zbiór obejmuje rozmaite rodzaje i gatunki literatury pasztuńskiej właściwie od początku jej istnienia niemal do dzisiaj. Antologia uwzględnia zarówno to, co nazywamy literaturą „wysoką”, jak i „ludową” – poezję, prozę oraz tzw. małe formy literackie, czyli przysłowia. (...) Książka jest adresowana zarówno do badaczy Orientu, jak i studentów, a także innych Czytelników zainteresowanych literaturą powszechną. Niniejsza publikacja niewątpliwie wzbogaca polską bibliotekę orientalistyczną.

z recenzji prof. dr. hab. Marka M. Dziekana

 

Z Pasztunistanu. Fragmenty literatury to kolejny tom zawierający wybór literatury z pogranicza afgańsko-pakistańskiego w przekładzie Jadwigi Pstrusińskiej. Stanowi dopełnienie unikatowej, wydawanej przez kilka lat serii autorskich publikacji, w której znalazły się Wiersze afgańskie. Spisane z dawnych notatek afganologicznych (Warszawa 2014), Podstawy poetyki pasztuńskiej (Warszawa 2017) i Karawana. Poezje własne i przekłady (Warszawa 2020).

dr Sylwia Surdykowska-Konieczny

 

 

Jadwiga Pstrusińska – prof. dr hab., orientalistka, wybitna znawczyni kultury Afganistanu i obszaru Azji Środkowej, poetka, tłumaczka, podróżniczka i malarka. W latach siedemdziesiątych zapoczątkowała w Polsce studia nad kulturą Afganistanu oraz językiem i literaturą paszto i dari. Prowadzi interdyscyplinarne badania, zwłaszcza w obszarach afganologii, socjolingwistyki czy studiów komparatystycznych z zakresu poezji i poetyki Eurazji. Ma w swoim dorobku naukowym wiele publikacji – monografii i artykułów naukowych – publikowanych w kraju i za granicą, m.in.: Secret Languages of Afghanistan and Their Speakers (Cambridge 2013), Old Celtic Cultures From the Hindukush Perspective (Kraków 1999) oraz przekładów wierszy z języków dari i paszto.