Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Kocie skórki

Joanna Kocik

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2016
Seria Studium Literacko-Artystycznego UJ; 15
Stron: 39
Język: polski
Dział:
ISBN: 9788376388205
Wydanie drukowane
 

18,00 16,20

Pozycja dostępna

 

Joanna Kocik

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2016

Seria Studium Literacko-Artystycznego UJ;

Dział:

Stron: 39

Język: polski

ISBN: 9788376388205

Kocie skórki – opis wydawcy

Joanna Kocik, ur. w 1987 r. w Łodzi. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowego Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarka i redaktorka poczytnych serwisów informacyjnych, obecnie współpracuje z Magazynem TVN24. Podróżniczka i pilotka wycieczek. Mieszka w Warszawie. Debiutowała jako gimnazjalistka tomikiem poetyckim "Wypatruję samej siebie (Gostynin 2002).

Nie ulega wątpliwości, że Joanna Kocik w zdecydowany sposób opowiada się za modelem wiersza o rozluźnionym związku przyczynowo-skutkowym. W efekcie powstały lawiny wielopiętrowych metafor, wyzwoliły się niepowstrzymane sekwencje porównań - cała ta słowna maszyneria wprawiona w ruch sprawiła, że ujrzałem lirykę rządzoną przede wszystkim przez imaginację i również do niej się odwołującą. (...)

Rzeczywistość w wierszach Joanny Kocik na ogół wymyka się jednoznacznemu oszacowaniu, została ukazana w sposób nieosądzający, pozostaje nieuchwytna dla zmysłów i - z intelektualnego szacunku zwłaszcza - jest równocześnie namacalna i odrealniona. (...)

Zwróciłem także uwagę na dystans poetki do samej siebie: pokazuje celnie, lecz nie przesądza definitywnie, a eksplorując swój świat i jego niezwykłe zakamarki, nie decyduje ani o jego rzeczywistym istnieniu, ani nie wytycza czytelnikowi określonych tropów. Zamiast tego pozostawia mu to, co doceni każdy człowiek obcujący z dziełem sztuki: wolność wyboru i piękno. Aha, i jeszcze przyrządza wymyślne potrawy: wywar ze szpiku! Pyszności! Polecam. Tak jak cały tom.

Z "Posłowia" Romana Honeta