Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Mechaniczne zegary domowe w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Elżbieta Błażewska

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2020
Stron: 800
Dział:
ISBN: 9788366334298
Wydanie drukowane
 

142,00 127,80

Pozycja dostępna

 

Elżbieta Błażewska

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2020

Dział:

Stron: 800

ISBN: 9788366334298

Katalog "Mechaniczne zegary domowe w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa" jest siódmym tomem serii Katalogu zbiorów MHK i wpisuje się w cykl wydawniczy przedstawiający kolekcje muzealne.
Publikacja Elżbiety Błażewskiej obejmuje naukowe opracowanie 204 zegarów z różnych epok i krajów, pochodzących głównie ze zbioru krakowskiego kolekcjonera Władysława Miodońskiego (1899-1972), który w 1973 roku stał się własnością Muzeum, a następnie był wzbogacany zakupami, przekazami i darami.
Noty katalogowe oprócz szczegółowego opisu opraw czasomierzy z punktu widzenia historyka sztuki omawiają również budowę mechanizmów jako godne podziwu dzieła ludzkiego umysłu.
Są owocem szerokich studiów porównawczych nad prezentowanymi czasomierzami, przeprowadzonych w odpowiedniej literaturze, katalogach zbiorów innych muzeów, katalogach aukcyjnych czy opracowaniach internetowych.
Podkreślenia wymaga wielka staranność, z jaką zostały opisane zegary polskie, a w szczególności krakowskie.
Noty biograficzne ich twórców zostały opracowane na podstawie kwerend archiwalnych, co umożliwiło znaczne rozszerzenie wiedzy na temat krakowskiego ośrodka zegarmistrzowskiego w XVIII i XIX w.
Ważnym atutem pracy są też nowe ustalenia w zakresie datacji, miejsca wykonania i działalności twórców wielu czasomierzy znajdujących się w kolekcji.
Omówione w katalogu eksponaty będą stanowić przydatny materiał porównawczy dla historyków sztuki, konserwatorów, kolekcjonerów i zegarmistrzów.