Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Rydlówka. Przewodnik

Małgorzata Palka

[Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2019
Stron: 32
Dział:
ISBN: 9788375773033
Wydanie drukowane
 

15,00 13,50

Pozycja dostępna

 

Małgorzata Palka

[Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2019

Dział:

Stron: 32

ISBN: 9788375773033

Rydlówka jest to zabytkowy dworek w stylu klasycystycznym usytuowany w Bronowicach Małych przy ulicy Tetmajera 28, w którym od 1969 roku mieści się Muzeum Młodej Polski.
Wybudował go malarz Włodzimierz Tetmajer lecz dom ten nie był zwykłą bronowicką chałupą, posiadał cechy, które sprawiały, że mógł pretendować do miana dworku: posiadał drewniane podcienie na froncie wraz z gankiem, po dwie izby po obu stronach sieni.
Dach pokrywała strzecha, ale nad frontowym gankiem położony był gont,zaś szczyt nad wejściem zdobił drewniany kartusz z herbem szlacheckim Tetmajerów.
Wewnątrz mieściła się także pracownia malarza.
W domu gościło wielu przyjaciół i znajomych gospodarza, a byli wśród nich malarze, poeci, pisarze i politycy.
Jednym z najbliższych przyjaciół Tetmajera stał się Lucjan Rydel, który w 1908 roku odkupił od niego najsłynniejszą bronowicką posiadłość a przebudowę powierzył znanemu krakowskiemu architektowi Józefowi Pokutyńskiemu.
Po przebudowie dom stał się prawdziwym dworkiem krytym dachówką a Rydel zamieszkał w nim ze swoją rodziną.
Odtąd dom zwyczajowo zaczęto nazywać Rydlówką.
"Bywają na świecie muzea związane z jednym twórcą czy nawet z jednym dziełem. Ale dworek Rydlówka to coś więcej niż miejsce, gdzie rozegrała się akcja Wesela Wyspiańskiego.
To jest przede wszystkim miejsce narodowego dramatu - te słowa Marii Rydlowej, wieloletniej kustosz muzeum w Rydlówce, niech posłużą za motto do opowieści o samym muzeum.