Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Miasto pod Kopcem Kraka

red. Elzbieta Firlet

[Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2016
Stron: 330
Dział:
ISBN: 9788375772555
Wydanie drukowane
 

50,00 45,00

Pozycja dostępna

 

red. Elzbieta Firlet

[Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2016

Dział:

Stron: 330

ISBN: 9788375772555

Tytuł publikacji "Miasto pod kopcem Kraka"odwołuje się do legendarnej mogiły, która wieńczy pasmo Krzemionek Podgórskich.
U jej stóp na terenach należących do miasta Kazimierza, od strony rzeki powstała osada, która w końcu XVIII wieku stała się zaczątkiem Podgórza.
Kulturowe przemiany, wyrosłe na fundamencie reform lat 60.XIX wieku, przeprowadzonych w Monarchii Austro-Węgierskiej przez cesarza Franciszka Józefa I, prezentują wybitne podgórskie postacie historyczne: radni miejscy,nauczyciele, przemysłowcy, rzemieślnicy, bohaterowie walk o niepodległość Polski, ale też współcześni podgórzanie - poprzez historię mówioną - wspomnienia będące słownymi zapisami odzyskanej pamięci.
To właśnie ci ludzie stworzyli fenomen Podgórza, galicyjskiego miasta samorządnego, patriotycznego, pozytywistycznego, o rozwiniętym w imponująco krótkim czasie przemyśle.
Publikacja "Miasto pod kopcem Kraka" przywołuje szczęśliwy finał wieloletnich negocjacji, w wyniku których Podgórze zdecydowało się zrezygnować ze swojej odrębności.