Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Soter Jaxa-Małachowski. W 150-lecie urodzin artysty

red. Barbara Cisowska

[Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2017
Stron: 71
Dział:
ISBN: 9788375772753
 
 
 

 

Soter August Jaxa-Małachowski - malarz, pejzażysta i marynista.
Uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Odessie, w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Floriana Stanisława Cynka, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza.
Pomimo wielkiej fascynacji Krakowem który zrobił na nim wielkie wrażenie zrezygnował z krakowskich studiów i wyjechał do Monachium gdzie uczył się przez sześć lat w Szkole Malarstwa i Rysunku u Stanisława Grocholskiego.
Soter Jaxa-Małachowski rozwijał swój warsztat artystyczny, wykonując realistyczne, nastrojowe kompozycje, głównie studia z modela.
Utrzymane w stonowanej kolorystyce z przewagą brązów wyróżniały się dobrym warsztatem malarskim i wiernością w przedstawianiu modela.
Po powrocie z Monachium Jaxa-Małachowski poślubił w 1901 roku Jadwigę Young de Lenie, która stała się jego muzą.
Młody artysta okazał się wówczas doskonałym obserwatorem i portrecistą, wykonując kameralne, intymne portrety w stylu monachijskim, uwieczniając zarówno Jadwigę, jak i członków rodziny.
W dwudziestoleciu międzywojennym niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę artystyczną, po II wojnie światowej popadł w zupełne zapomnienie.
Pozostawił po sobie niezwykle bogatą spuściznę, a jego obrazy do dziś zdobią wiele krakowskich domów.
W ostatnich latach prace Sotera Jaxy-Małachowskiego zaprezentowane zostały polskiej publiczności na kilku muzealnych wystawach, pojawiły się również na rynku antykwarycznym, co przyczyniło się onownego zainteresowania jego twórczością.