Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki - katalog

red. Agnieszka Kutylak-Hapanowicz

[Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2017
Stron: 303
Dział:
ISBN: 9788375772708
 
 
 

 

W 2017 roku mija 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki, bohatera polskiego i amerykańskiego, obywatela honorowgo republiki francuskiej, który zapisał się w dziejach Polski jako charyzmatyczny przywódca insurekcji.
Rok kościuszkowski to dobry moment, aby przypomnieć Kościuszkę nie tylko jako bohatera, ale także jako człowieka na wskroś nowoczesnego - zarówno w dziedzinie inżynierii wojskowej , jak i w życiu publicznym.
Tadeusz Kościuszko był człowiekiem interesującym, o wielu zainteresowaniach i pasjach.
Naczelnik rysował i malował, jego pasją było ogrodnictwo oraz praca na tokarce, istnieją także utwory muzyczne, których miał być kompozytorem.
Był człowiekiem odważnym, skromnym, wrażliwym na krzywdę drugiego człowieka ale też na wdzięki płci pięknej oraz ulegał chętnie drobnym namiętnością, z których niewątpliwie największą była pita wielokroć w ciągu dnia filiżanka kawy.
Wychowany w kulturze sarmackiej, poświęcił życie jej przeciwieństwom - ideom republikańskim i wierze w Najwyższą Istotę, która nie ingeruje w losy ludzi.
Kościuszko znacznie bowiem wyprzedzał swoją epokę - nie tylko zmysłem militarnym, ale też wrażliwością na drugiego człowieka, postulując gruntowne zmiany polityczno-społeczne.
Te zagadnienia składają się na opowieść przedstawioną w katalogu „Rozważny i romantyczny.W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”.
Przyjęty sposób prezentacji życia Kościuszki w formie zmieniających się pór roku ( wiosna - młodość, lato - dojrzałość, jesień - starość, zima - śmierć ) jest obecny w kulturze od starożytności.