Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Warta na obrzeżach Konstytucji

Dekonstrukcja mitu założycielskiego amerykańskiej sądowej kontroli konstytucyjności prawa

Sebastian Kubas

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2019
Prawo, Konstytucja, Argumentacja; 5
Stron: 611
Język: polski
Dział:
ISBN: 9788381380638
Publikacja elektroniczna: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/book/36
 
Wydanie elektroniczne
 

 

Sebastian Kubas

Kraków : Księgarnia Akademicka, 2019

Prawo, Konstytucja, Argumentacja;

Dział:

Stron: 611

Język: polski

ISBN: 9788381380638

Zadanie dekonstrukcji mitu założycielskiego amerykańskiego judicial review, którego podjął się autor, było wielkim wyzwaniem. Za sam wybór tematu należą mu się więc słowa uznania. Mógł przecież zająć się zagadnieniem znacznie łatwiejszym, mniej kontrowersyjnym, wzorem wielu swoich kolegów podążając dawno wydeptanymi ścieżkami. Byłoby to zresztą znacznie bezpieczniejsze postępowanie. Tymczasem postanowił on rzucić wyzwanie jednemu z największych i pielęgnowanych z największą starannością mitów współczesnego konstytucjonalizmu. Nie tylko zresztą amerykańskiego, skoro, jak słusznie zauważa zresztą sam autor, oddziaływanie orzeczenia Sądu Najwyższego wydanego w 1803 roku w sprawie Marbury v. Madison, a ściślej rzecz ujmując jego spreparowanej i wykreowanej z premedytacją mitologii, już dawno wykroczyło daleko poza granice Stanów Zjednoczonych.

(…) otrzymaliśmy monografię nie tylko staranną pod względem merytorycznym, ale i wielce oryginalną oraz bardzo erudycyjną. Lektura książki Sebastiana Kubasa sprawia ogromną przyjemność, tm bardziej że została ona napisana nienaganną polszczyzną, w charakterystycznym dla tego autora, bardzo indywidualnym stylu, którego przejawem jest (…) „soczysty język”, stroniący od hermetycznego żargonu, typowego dla opracowań naukowych.

Z recenzji dr. hab. Tomasza Wieciecha, prof. UJ

Bogaty przekrój zastosowanych metod badawczych świadczy o znakomitym warsztacie Autora, jego przygotowaniu metodologicznym oraz umiejętnościach łączenia analizy z dyscyplin naukowych ze sobą pokrewnych. Sebastian Kubas ma świadomość, że rozprawiając się z początkami amerykańskiego konstytucjonalizmu, w tm szczególnie z osobą Johna Marshalla i kazusem Marbury v. Madison, musi sięgnąć do różnorodnych metod badawczych, ponieważ sama analiza musi mieć charakter interdyscyplinarny. Nie można badać początków amerykańskiej państowości bez odniesienia do historii, prawa i polityki. Właśnie tę interdyscyplinarność uważam za jedną z najmocniejszych stron monografii, pozwoliła ona bowiem stworzyć dzieło ukazujące wielokrotnie przeanalizowany problem z zupełnie innej perspektywy. Kluczowe jest przy tm „odkrycie”, jakiego Autor dokonuje, o nachodzeniu na siebie prawa i polityki na różnych płaszczyznach i wymiarach amerykańskiego konstytucjonalizmu.

Z recenzji dr. hab. Pawła Laidlera, prof. UJ