Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wyspiański. Posłowie

Magdalena Laskowska, Łucja Skoczeń-Rąpała

[MN, 2019
Stron: 118
Dział:
ISBN: 9788375813227
 
 
 

 

Magdalena Laskowska, Łucja Skoczeń-Rąpała

[MN, 2019

Dział:

Stron: 118

ISBN: 9788375813227

Wyspiański. Posłowie jest kolejnym katalogiem Muzeum Narodowego w Krakowie poświęconym twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Publikacja zawiera katalogi prac prezentowanych w ramach dwóch kolejnych wystaw – „Wyspiański. Posłowie”  i „Wyspiański. Skarby ze Lwowa”.

 

Część pierwsza to podsumowanie poszukiwań nieznanych dzieł Wyspiańskiego w zbiorach obcych. Na apel Dyrekcji MNK zgłosiło się kilkudziesięciu prywatnych kolekcjonerów, którzy w swych zbiorach mają pastele, rysunki i sztukę użytkową artysty oraz pamiątki związane z jego życiem i twórczością. Ich opisowi i analizie, jak również losom dzieł Wyspiańskiego w rękach prywatnych, poświęcony został krótki esej. Poruszono w nim także kwestię „zuchwałych fałszerstw arcydzieł Stanisława Wyspiańskiego” w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

W drugiej części omówiona została kolekcja dzieł artysty przechowywana w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. W jej skład wchodzą cztery pastele oraz 64 rysunki wykonane ołówkiem i tuszem. Prace te w większości zostały w 1906 roku nabyte przez ówczesną Galerię Miejską bezpośrednio od samego artysty, pastele zaś w latach 1905–1907 podarowali prywatni właściciele. W tekście omówiona została historia kolekcji, a także kontakty artystyczne Wyspiańskiego ze Lwowem.