Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Słownik frazeologiczny PWN

Aleksandra oprac. Kubiak-Sokół

Dom Wydawniczy PWN, 2019
Stron: 502
Dział:
ISBN: 9788301206185
 
 
 

 

Aleksandra oprac. Kubiak-Sokół

Dom Wydawniczy PWN, 2019

Dział:

Stron: 502

ISBN: 9788301206185

Nowe, zaktualizowane wydanie Słownika frazeologicznego PWN. Autorka odnotowuje zmiany, które dokonały się w polskiej frazeologii w ciągu ostatnich 11 lat.

Słownik:

  • zawiera ponad 6000 haseł, przykłady ich użycia w tekstach literackich i prasowych.
  • uwzględnia najnowsze zmiany w zasadach pisowni i interpunkcji przyjęte przez Radę Języka Polskiego.
  • jest w pełni zmodernizowany, dostosowany do współczesnych standardów leksykograficznych oraz wyposażony w wykaz skrótów i praktyczne materiały pomocnicze dla korzystających z publikacji.

Język polski obfituje w związki frazeologiczne. Niektórych z nich używamy w codziennym komunikowaniu się, bez konieczności wyjaśniania ich znaczenia. Te połączenia wyrazowe są utrwalone przez zwyczaj językowy. Istotny jest fakt, że znaczenie całego frazeologizmu nie jest sumą znaczeń wszystkich wyrazów wchodzących w jego skład. Znaczenia każdego związku frazeologicznego trzeba się zatem nauczyć.

Słownik przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i liceów. Pozwoli im lepiej poznać bogactwo językowe polszczyzny, sposób użycia związków frazeologicznych i ich funkcjonowanie we współczesnym języku. Pomoże w lekturze tekstów, a także w ich pisaniu.