Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Walczyliśmy w piekle. Raporty niemieckich generałów z frontu

Wydawnictwo RM, 2019
Stron: 336
Dział:
ISBN: 9788381512732
 
 
 

 

Wydawnictwo RM, 2019

Dział:

Stron: 336

ISBN: 9788381512732

Trzymające w napięciu relacje z walk na froncie wschodnim spisane przez niemieckich generałów walczących na niegościnnej rosyjskiej ziemi

Wojna w Związku Radzieckim – Der Russland Krieg – była pod każdym względem tak trudna i brutalna, że w porównaniu z nią zbladły wszelkie wcześniejsze niemieckie doświadczenia. Pewien grenadier pancerny, który walczył na Zachodzie i w Rosji, tak wspominał: Na Zachodzie wojna była tą samą starą, honorową grą. Nikt nie wychodził z siebie, żeby postępować bezwzględnie, a walki często przerywano o piątej po południu. Na Wschodzie Rosjanie usiłowali cię zabić przez cały czas.

Zawarte w tej książce cztery szczegółowe raporty z frontu wschodniego zostały spisane osobiście przez niemieckich dowódców na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku w ramach amerykańskiego programu dokumentowania strategii i taktyki stosowanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Wszyscy autorzy byli uczestnikami walk, które opisywali, i szczerze przyznali, że wysłani do Związku Radzieckiego żołnierze armii Hitlera nigdy nie zostali odpowiednio przeszkoleni ani wyposażeni tak, aby mogli stawić czoło tamtejszej przyrodzie i żywiołowi ludzkiemu. Ta książka odsłania prawdę o tamtych wydarzeniach.

W książce zamieszczono następujące raporty:
• „Radzieckie metody walki podczas II wojny światowej” gen. E. Rausa
• „Wpływ klimatu na walki w europejskiej części Związku Radzieckiego” gen. E. Rausa
• „Wojna na Dalekiej Północy” gen. W. Erfurtha
• „Walki w radzieckich lasach i na bagnach” gen. H. von Greiffenberga