Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Rewolucja i regres

Wojciech Kunicki

Ośrodek Myśli Politycznej, 2019
Biblioteka Myśli Politycznej; 128
Stron: 325
Dział:
ISBN: 9788364753886
 
 
 

 

Wznowienie po ponad dwudziestu latach książki, będącej charakterystyką wczesnej twórczości Ernsta Jüngera, uzupełnionej o kilka dodatkowych tekstów poświęconych temu słynnemu pisarzowi, autorstwa jego czołowego badacza i tłumacza.

„W postaci Jüngera skupia się historia późnego nihilizmu, a więc zniszczeń poczynionych przez socjalizmy XX stulecia i ruin pozostawionych przez moce wobec tych socjalizmów reaktywne. Jünger jest autorem sprzyjającym ukazaniu tego problemu głównie dzięki ustanowionej zgodności myślenia, czynu i kreacji artystycznej. Już sam gatunek literacki, który ze szczególnym upodobaniem uprawia – a więc dziennik intymny – przekonuje nas o podstawowej jakości autorstwa Jüngera, o kreowanej i celebrowanej jedni wszystkich sfer bytu. Przekonuje o świadectwie czasu i świadectwie przezwyciężenia czasu historycznego, jawiących się w konkurencyjności dwu porządków czasowych: linearnego i cyklicznego. Jünger ukazuje zatem przestrzeń socjalizmów, kreuje także możliwość reakcji na nie. Ukazuje postęp techniczny prowadzący do przyspieszenia historycznego, kształtuje też siły i możliwości mogące postęp ten usensownić, wykorzystując jego narzędzia. Dzieło Jüngera jest zatem jedną z ostatnich reakcji na rewolucję francuską z jej zwycięskimi do dziś konsekwencjami. Demonstruje też, w jaki sposób jej środki i sposoby działania niweczą substancję sensu”.

Wojciech Kunicki (ur. 1955) – polonista, germanista, kierownik Zakładu Historii Literatury Niemieckiej w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Tłumacz Tomasza Manna, Georga Simmla, Reinharta Kosellecka, a przede wszystkim Ernsta Jüngera. Ostatnio intensywnie zajmuje się historią nauki (monografia: Geschichte der germanistischen Studien an der koeniglichen Universitaet zu Breslau im 19. Jahrhundert), ale także podejmuje tematykę literatury śląskiej i konserwatywnej rewolucji.