Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Scenariusze, t. III: Beuys, Szklane usta, Ogród rozkoszy ziemskich, Młyn i krzyż, Onirica

Lech Majewski

Narodowe Centrum Kultury, 2018
Stron: 308
Dział:
ISBN: 9788380624412
Wydanie drukowane
 

44,90 40,41

Pozycja dostępna

 

Lech Majewski

Narodowe Centrum Kultury, 2018

Dział:

Stron: 308

ISBN: 9788380624412

Beuys

Opowieść o słynnym niemieckim „szamanie sztuki współczesnej”, dokonującym symbolicznych aktów ekspiacji zbrodni i traum swojego narodu po drugiej wojnie światowej.

Szklane usta

Poemat filmowy wyznaczający nowe wymiary narracji i percepcji złożony w fabularną całość z wideoartów cyklu „Krew Poety”, które uświetniły otwarcie retrospektywy Majewskiego w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Bohaterem filmu jest poeta leczący się w szpitalu i jego wewnętrzna rzeczywistość. „Lech Majewski stworzył film o estetyce pięknej i niepokojącej” – napisała recenzentka „New York Times’a”.

Ogród rozkoszy ziemskich

Love story dziejąca się w Wenecji; główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Rzymie. Claudia i Chris poznają się w Londynie i zakochują od pierwszego wejrzenia. Łączy ich pasja odcyfrowywania ukrytego języka symboli. Gdy filmują detale „Ogrodu rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha, Claudia – niczym Beatrycze Dantego – prowadzi Chrisa przez gąszcz znaczeń. Adaptacja powieści Majewskiego „Metafizyka”.

Młyn i krzyż

Film inspirowany obrazem Petera Bruegla „Droga na Kalwarię”; wyzwanie, które zaowocowało trzyletnią, wymagającą cierpliwości i wyobraźni pracą nad zbudowaniem wielu warstw, z których złożony jest każdy kadr. W rolę Bruegla wcielił się Rutger Hauer; kolekcjonera jego obrazów zagrał Michael York; Marię zaś – Charlotte Rampling.

Onirica

Adam w wypadku samochodowym stracił swoich najbliższych. W tężejącej atmosferze na dramat osobisty nakłada się tragedia narodu; powodzie, pożary i katastrofa samolotu prezydenckiego. Adam porzuca pracę wykładowcy literatury i zostaje kasjerem w supermarkecie. Jedyną lekturą tego mrocznego czasu staje się „Boska Komedia” Dantego.