Publishing House
Proceed to the Publishing House

Filozofia słowa klasycznej i poklasycznej sankhji

Ołena Łucyszyna

Dom wydawniczy Elipsa, 2018
Page(s): 366
Section:
ISBN: 9788380712348
 
 
 

 

Ołena Łucyszyna

Dom wydawniczy Elipsa, 2018

Section:

Page(s): 366

ISBN: 9788380712348

Celem książki jest historyczno-filozoficzna rekonstrukcja i analiza filozofii języka sankhji klasycznej. Największym osiągnięciem Indii i wkładem do powszechnego dorobku naukowego było stworzenie i rozwój nauki o języku, która od czasów wedyjskich była najważniejszą z dyscyplin, przenikającą wszystkie inne dziedziny wiedzy.

Na gruncie filozofii rozważania nad językiem kojarzą się głównie ze szkołą gramatyków (vyakaraa), mimansą (mimasa), pewną modyfikacją adualizmu znaną jako śabdadvaita i z teorią słowa w systemie nyaya. Praca skupia się na mniej znanej refleksji nad językiem szkoły sankhji (sakhya). Dzięki solidnemu opanowaniu sanskrytu Autorka samodzielnie analizuje teksty źródłowe, nie polegając na przekładach. Indyjskie dzieła filozoficzne powstawały w ogniu polemik i mają postać dialogu między stawiającym zarzut i odpowiadającym na zarzut. Książka uwzględnia nie tylko dzieła klasyczne i poklasyczne sankhji (jak Sakhyakarika, Yuktidipika, Sakhyasutra), lecz także te, z którymi sankhja polemizuje.

Książka Ołeny Łucyszyny jest wartościową, kompetentnie napisaną propozycją wydawniczą, wnoszącą znaczący wkład w badania nad indyjską filozofią języka.