Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego

Marek Teler

Ciekawe Miejsca.net, 2018
Stron: 124
Dział:
ISBN: 9788366022409
 
 
 

 

Marek Teler

Ciekawe Miejsca.net, 2018

Dział:

Stron: 124

ISBN: 9788366022409

Jaką rolę odegrały kobiety w jego polityce i życiu prywatnym?

Marek Teler odsłania tajemnice dawnych kronik i dokumentów, przypominając o niezwykle ciekawych postaciach, a jednocześnie bohaterkach popularnego serialu telewizyjnego.

Kazimierz Wielki był jedynym synem Władysława Łokietka, nigdy też nie doczekał się syna z legalnego małżeństwa. W jego życiu było zaś wiele ciekawych kobiet, o których dziś mało kto pamięta, a w tamtych czasach odgrywały one ważną rolę na dworze i w polityce dynastycznej ostatniego Piasta na polskim tronie.

Niezłomna matka Jadwiga Kaliska. Ambitna siostra Elżbieta – matka Ludwika Wegierskiego. Aldona Anna, Adelajda i Jadwiga – żony, które nie dały mu męskiego potomka. Elżbieta i Kunegunda – córki, które zostały żonami władców sąsiadujących księstw. Wreszcie Krystyna Rokiczana i Estera – kochanki, które trafiły do królewskiego łoża (a pierwsza została nawet jego morganatyczną żoną). Wszystkie te kobiety wpływały na życie, politykę oraz legendę jednego z najwybitniejszych władców Polski.

Postać Kazimierza Wielkiego w ostatnim czasie znów stała się popularna. Spróbujmy spojrzenia na niego nie tylko jako na władce, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, ale także jako człowieka i mężczyznę – pełnego namiętności, którego życie prywatne obfitowało w dramatyczne wydarzenia. Historie w końcu tworzą ludzie, którzy często niewiele różnią się od nas samych...

Lektura obowiązkowa dla miłośniczek i miłośników popularnego serialu telewizyjnego opowiadającego o Kazimierzu Wielkim!

Marek Teler – dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Współpracownik portalu historycznego Histmag.org i czasopisma „Focus Historia”. Interesuje się miedzy innymi historią kobiet oraz genealogią.