Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Architektura niepodległości w Europie Środkowej

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY W KRAKOWIE, 2018
Stron: 274
Dział:
ISBN: 9788363463830
 
 
 

 

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY W KRAKOWIE, 2018

Dział:

Stron: 274

ISBN: 9788363463830

Jak architektura i urbanistyka pomagały w realizacji dążeń społeczno-politycznych w nowo powstałych państwach w Europie Środkowej po I wojnie światowej? Gdzie burzono stare, a gdzie wznoszono nowe pomniki i mauzolea, by umocnić młode narodowe tożsamości? Czy międzywojenny modernizm w architekturze to wyłącznie specyfika dużych ośrodków miejskich? Jakie dążenia podejmowały w tym czasie niepodległa Polska, Czechosłowacja, Jugosławia czy kraje bałtyckie, by stworzyć nowemu obywatelowi godne warunki życia?

Publikacja wielowymiarowo prezentuje relacje architektury i polityki po I wojnie światowej. Znalazły się w niej obszerne eseje poświęcone nowej geografii politycznej w Europie Środkowo-Wschodniej po konferencji pokojowej w Paryżu (1919-1920), środkowoeuropejskiej architekturze modernistycznej czy nowej polityce mieszkaniowej w regionie. Szczegółowe szkice poświęcono m.in. modernistycznej wsi Lisków w Wielkopolsce, międzywojennej architekturze Czechosłowacji, Jugosławii i krajów bałtyckich, a także transformacji i modernizacji Kowna – tymczasowej stolicy Litwy w latach 1919-1939.

W gronie autorów znaleźli się: Arnold Bartetzky, Bohdan Cherkes, Marija Drėmaitė, Maciej Górny, Aleksandar Kadijević, Mart Kalm, Żanna Komar (MCK), Henrieta Moravčíková, Helena Postawka-Lech (MCK), Andrzej Szczerski, Michał Wiśniewski (MCK), Natalia Żak (MCK).