Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Krakowski Hejnał Wolności

[Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2018
Stron: 110
Dział:
ISBN: 9788375773019
 
 
 

 

[Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 2018

Dział:

Stron: 110

ISBN: 9788375773019

Pierwsza Kompania kadrowa strzelców na rozkaz Komendanta Piłsudskiego 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z krakowskich Oleandrów i przekroczyła granice zaborów w Michałowicach rozpoczynając walkę kolejnego pokolenia Polaków o niepodległość.
Dziesięć dni później powstały Legiony Polskie, a w kolejnych miesiącach i latach I wojny światowej inne polskie formacje walczące na różnych frontach.
Dodajmy jeszcze do tego Polaków walczących przymusowo w armiach zaborczych niestety walcząc po różnych stronach, nie mogliśmy się ustrzec bolesnych, bratobójczych walk.
W połowie 1918 roku było już wiadomo, że panowanie Austriaków w Krakowie i Galicji kończy się, mimo to chcieli oni tutaj jak najdłużej utrzymać władzę, by ograbić i wywieść do Austrii wszystkie dobra.
Szczególnie zależało im na zawartości magazynów wojskowych.
Dzięki udanemu przewrotowi w Krakowie i Małopolsce Zachodniej udało się zabezpieczyć i przejąć dla wolnej Polski bez rozlewu krwi wszelkie dobra zgromadzone przez zaborców, m.in. zawartość magazynów wojskowych, zaopatrzeniowych, żywnościowych, koszary i inne obiekty wojskowe czy cywilne wraz z wyposażeniem.
To zaangażowanie oraz bardzo dobra dla sprawy polskiej koniunktura polityczna, sprawiły, że odzyskaliśmy niepodległość a umowną datą stał się dzień 11 listopada 1918 roku.