Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Czy Rosja jest barbarzyńcą? Psychoanaliza rosyjskiego ducha

Stanisław Primus

M Wydawnictwo, 0
Stron: 220
Dział:
ISBN: 9788380433618
 
 
 

 

Stanisław Primus

M Wydawnictwo, 0

Dział:

Stron: 220

ISBN: 9788380433618

W skali Europy czy świata Rosja jest czymś wyjątkowym pod względem psychicznego skrzywienia, jakie warunki historyczne wywołały i utrwaliły w tym narodzie. Polacy niedostatecznie zdają sobie sprawę ze złożoności problemu rosyjskiego i zagrożeń, jakie stanowić on może dla sąsiadów, w tym także dla Polski. Jednym warunków stałość naszej niepodległej  narodowej egzystencji jest znajomość psychopatologii zbiorowej naszego największego sąsiada - Rosji.

Geopolityczne położenie Polski wymaga od nas trzeźwego podejścia, dobrej znajomości psychologii społecznej.

*  * *

Publikacje Stanisława Primusa cechuje wnikliwość analizy i staranność dyskusji. Te cechy myślenia pozwalają mu na formowanie jednoznacznych, dobrze argumentowanych wniosków. Te cechy są wyraźne również w Czy Rosja jest barbarzyńcą. Psychoanaliza rosyjskiego ducha.

Autor poszukuje uwarunkowań cech psychicznych i zachowań nie w konstrukcji cielesnej, a w historii społeczno-politycznej. Ta orientacja ma swoje uzasadnienie w sięgającym korzeniami lat trzydziestych ubiegłego wieku psychoanalitycznym myśleniu pofreudowskim. Myśli Stanisława Primusa jest oryginalna i zasługuje na wnikliwą uwagę.