Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Witold Gombrowicz. Pisarz argentyński. Antologia

red. Ewa Kobylecka-Piwonska

TOWARZYSTWO AUTORÓW I WYDAWCÓW PRAC NAUKOWYCH "UNIVERSITAS", 2018
Stron: 248
Dział:
ISBN: 9788324234172
 
 
 

 

Niniejsza antologia jest zbiorem tekstów napisanych o Witoldzie Gombrowiczu w Argentynie i ujmujących jego dzieło oraz legendę życia w kontekście tamtejszej tradycji literackiej. W Części krytyków odnajdziemy m.in. studia na temat Gombrowicza jako jednego z odwiedzających Amerykę Południową europejskich intelektualistów, analizę jego travel writings, omówienie relacji łączących go z argentyńskim światem literackim, w szczególności z Jorge Luisem Borgesem oraz Macedoniem Fernándezem, a także opracowanie na temat Gombrowiczowskiej narracji detektywistycznej. Część pisarzy obejmuje klasyczne już teksty najważniejszych współczesnych pisarzy argentyńskich: Ricarda Piglii i Juana José Saera, a także nowsze interpretacje, autorstwa Césara Airy i Carlosa Gamerro.

 

WstępOdmiany szumu CZĘŚĆ KRYTYKÓWPablo GaspariniAmerykańska niedojrzałość i przybysze z zewnątrz: w stronę przemilczanego i niepoprawnego Gombrowicza Silvana MandolessiOhyda i podmiotowość: Dziennik, Testament i Wędrówki po Argentynie José AmícolaGombrowicz i argentyńska elita literacka: historia niezrozumienia Silvia G. DapíaDwa sposoby myślenia o zbrodni. Zbrodnia z premedytacją Gombrowicza (1933) i Emma Zunz Borgesa (1948)Mónica Bueno„Papeles de Buenos Aires” – Macedonio i Gombrowicz Nicolás HochmanGombrowicz, wymykający się emigrant CZĘŚĆ PISARZYRicardo PigliaCzy istnieje powieść argentyńska? Borges a Gombrowicz Ricardo PigliaPisarz jako czytelnik Juan José SaerSpojrzenie z zewnątrz César AiraSpojrzenie pozera Carlos GamerroPuto w literaturze argentyńskiej Bibliografia Noty o autorach indeks osobowy 

 

Antologia jest oryginalnym i istotnym wkładem w rodzimą wiedzę na temat związków Witolda Gombrowicza z Argentyną nie tyle na poziomie życiorysu, co zostało już zbadane przez Ritę Gombrowicz i Klementynę Suchanow, ile na poziomie myśli i tekstów literackich. Autorka antologii dobrała prace argentyńskich badaczy w sposób trafny i aktualny, zachowując jednocześnie pluralizm punktów widzenia i tez interpretacyjnych.

dr hab. Justyna Ziarkowska, prof. UWr