Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Scenariusze, t. II: Basquiat, Ellis Island, Pokój saren, Wojaczek, Yves, mon amour

Lech Majewski

Narodowe Centrum Kultury, 2018
Stron: 372
Dział:
ISBN: 9788378188513
 
 
 

 

Lech Majewski

Narodowe Centrum Kultury, 2018

Dział:

Stron: 372

ISBN: 9788378188513

Znakomita publikacja Lecha Majewskiego, polskiego pisarza, reżysera filmowego i teatralnego, ale też poety i malarza.
BASQUIAT
Scenariusz opowiada o czarnoskórym van Goghu, przyjacielu Andy’ego Warhola i królu nocnego życia. Nazywany „Jimim Hendrixem świata sztuki”, bohater filmu, Jean-Michel Basquiat, elektryzuje współczesnych i przelatuje jak meteor przez nowojorską scenę lat 80., umierając podobnie jak Hendrix, Joplin i Morrison w wieku dwudziestu siedmiu lat, z przedawkowania narkotyków.
ELLIS ISLAND
Niezrealizowany scenariusz filmu o współczesnych emigrantach próbujących ułożyć sobie życie w Nowym Jorku.
POKÓJ SAREN
Ekranizacja „opery autobiograficznej”, w której młody poeta mieszka z rodzicami w starej kamienicy. W swoich wizjach widzi mieszkanie pożerane przez Naturę: latem na podłodze rośnie trawa, jesienią ze ścian opada tynk, zimą zaś zamieć śnieżna dobywa się z lodówki.
WOJACZEK
Ostatnie trzy dni z życia Rafała Wojaczka, przedwcześnie zmarłego poety i buntownika. Jego poezja i samounicestwiające się życie odcisnęły niezwykłe piętno na pokoleniach Polaków. Film otrzymał ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach oraz stał się inspiracją dla filmów: Last days Gusa Van Santa o Kurcie Cobainie oraz Control Antona Corbijna o Ianie Curtisie, liderze Joy Division.
YVES, MON AMOUR
Historia słynnego francuskiego malarza Yves’a Kleina widziana oczami współczesnej studentki Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Wizje Kleina pełne erotyki odciskanych w błękicie ciał nagich modelek wstrząsnęły światem europejskiej sztuki XX wieku.