Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Amundsen. Ostatni wiking

Stephen R. Bown

Wydawnictwo Poznańskie, 2018
Stron: 454
Dział:
ISBN: 9788379768813
 
 
 

 

Stephen R. Bown

Wydawnictwo Poznańskie, 2018

Dział:

Stron: 454

ISBN: 9788379768813

To prawdziwa historia przygodowa z gatunku tych, które wyczarowują skrzypienie nart na cienkim lodzie, dreptanie setki psów i zapach tytoniu po długim dniu na szlaku. „Wall Street Journal”

Dzień dobry, drogi Lindstrømie. Przygotowałeś dla nas jakąś kawę? Tymi słowami miał przywitać Roald Amundsen zaskoczonego kucharza po trzech miesiącach wyczerpującej wyprawy (1300 km!) rankiem 26 stycznia 1912 roku. Wyprawy, której efektem było pierwsze zdobycie bieguna południowego. Amundsen, ambitny Norweg, o włos wygrał wyścig z tragiczną ekspedycją brytyjską dowodzoną przez porucznika Roberta Falcona Scotta.

„Amundsen. Ostatni wiking” ukazuje życie człowieka, który bił na głowę tych, którzy ścigali się, by nanieść na mapę świata ostatnie nieznane zakątki: Przejście Południowo-Zachodnie, Przejście Południowo-Wschodnie i biegun południowy. Prawdziwy północny wojownik, który już za życia stał się legendą. Ścigany przez wierzycieli. Uwielbiany przez kobiety. Należał do epoki wypraw badawczych, która niebawem miała dobiec końca za sprawą technologii, handlu i reklamy.

Jego nazwisko nosi część Oceanu Spokojnego, lodowiec i stacja badawcza Amundsen-Scott na Antarktydzie.

„Amundsen. Ostatni wiking” to zarówno ekscytująca biografia literacka, jak i wspaniała opowieść.


Przekład: Krzysztof Cieślik


Dogłębnie zbadany, od początku do końca przyjemny w lekturze żywot jednego z największych odkrywców w historii. Znakomita biografia wściekle ambitnego podróżnika, który pokonał ostatnie niedostępne zakątki świata, nim postęp techniczny sprawił, że podróżowanie stało się łatwe.

„Kirkus Reviews”


Fascynująca biografia, która w porywający sposób odmalowuje życie podróżnika.

James McConnachie „London Sunday Times”


Stephen R. Bown, opowiadając o Amundsenie, ukazuje nam świat pionierskich wypraw, odkryć geograficznych, odwagę na skraju szaleństwa i rozmach w realizowaniu wyznaczonych celów. Bardzo inspirująca lektura!

Diana Chmiel, Bardziej lubię książki niż ludzi

 

Niewiele osób wie, że Roald Amundsen, znany jako zdobywca obydwu biegunów, był także piratem, napoleonem strefy podbiegunowej, rowerzystą i najbardziej rozsądnym z awanturników swoich czasów. Książka Bowna to kawał rzetelnej literackiej roboty. I wielka biografia wielkiego (dosłownie i w przenośni) człowieka, który z bieguna powstał i w biegun się obrócił.

Natalia Szumska, Kronika kota nakręcacza


Oto biografia jednego z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych polarnych odkrywców w historii. Amundsen miał na swoim koncie więcej osiągnięć niż ktokolwiek w jego czasach. I choć sam Amundsen uważał, że przygody są przede wszystkim efektem niewystarczającego planowania, a dokładne plany i przygotowania stały się wręcz jego znakiem firmowym, historię ostatniego wikinga czyta się właśnie jak wciągającą po uszy książkę przygodową. Polecam z całego serca.

 

Mikołaj Golachowski, polarnik i pisarz