Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Polacy-Niemcy. Sąsiedzi pod specjalnym nadzorem

Anna Wolff-Powęska

Wydawnictwo Poznańskie, 2018
Stron: 568
Dział:
ISBN: 9788379768769
 
 
 

 

Anna Wolff-Powęska

Wydawnictwo Poznańskie, 2018

Dział:

Stron: 568

ISBN: 9788379768769

Co sprawiło, że w kraju, w którym na ogół autorytety są kwestionowane Anna Wolff-Powęska ostała się, jako jedna z nielicznych osób, których sądy i opinie przyjmowane są z atencją? Autorka nie oskarża i nie wyrokuje. Nie występuje w todze prokuratora ani sędziego. Mnoży wątpliwości i skłania do myślenia. Ostrzega przed manipulowaniem historyczną prawdą.

W swoich publikacjach śledzi przeobrażenia w świadomości społecznej Polaków i Niemców, które traktuje jako dynamiczny proces. Opowiada się za tym, co zbliża i łączy, ale widzi też to, co dzieli i różni. Nawołuje, by nie pouczać sąsiadów, bo uczciwy dialog nakazuje, by jego uczestnicy wzajemnie się szanowali. Przestrzega też przed kreowaniem wizerunku wroga, co w Polsce jest wyrazem niezrozumienia globalnych procesów. I wreszcie namawia do tego, by postrzeganie Niemców nie było oskarżeniem, lecz próbą poznania naszego sąsiada „pod specjalnym nadzorem”.

 

 

Z Przedmowy prof. dr. hab. Adama Daniela Rotfelda

 

Anna Wolff-Powęska – profesor nauk humanistycznych, specjalistka w zakresie stosunków polsko-niemieckich, w latach 1990–2004 dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Europejską Nagrodą Obywatelską oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrodą KLIO za książkę Pamięć – Brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945–2010).