Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Alchemia muzyki współczesnej. Eseje i rozmowy

red. Krzysztof Pietraszewski

Krakowskie Biuro Festiwalowe, 2016
Stron: 174
Dział:
ISBN: 9788365270122
 
 
 

 

red. Krzysztof Pietraszewski

Krakowskie Biuro Festiwalowe, 2016

Dział:

Stron: 174

ISBN: 9788365270122

„Alchemia muzyki współczesnej” to dziewięć obszernych esejów i pięć rozmów, które składają się na swoisty przewodnik po nowych kierunkach w tej dziedzinie sztuki.

 

Jarek Szubrycht, Dariusz Brzostek, Monika Pasiecznik i Jan Topolski przedstawili sylwetki Johna Zorna, Eyvinda Kanga, Pierre’a Bouleza i Luciana Beria. Izabela Smelczyńska pisze o kobietach w świecie muzyki współczesnej, jednocześnie przybliżając postaci Agaty Zubel i Mai Ratkje. Jacek Hawryluk, Daniel Brożek i Marcin Barski są na tropie niekonwencjonalnych, radykalnych rewolucji dźwiękowych i poszukiwań nowych form wyrazu wykonawczego i kompozytorskiego w rozmowach z Marcinem Stańczykiem, Reinholdem Friedlem oraz Kasperem T. Toeplitzem, który szeroko wspomina też postać przedwcześnie zmarłego Zbigniewa Karkowskiego. Bartek Chaciński pokusił się o przedstawienie w całej rozciągłości islandzkiego kolektywu Bedroom Community, a Jakub Knera podsumowuje spuściznę festiwalu Musica Genera z pomocą kuratorów tego wydarzenia – Anny Zaradny i Roberta Piotrowicza. Olga Drenda rozmawia z twórcami nietypowej Opery o Polsce – Piotrem Stasikiem i Arturem Zagajewskim – a Paweł Szczepanik zastanawia się nad kondycją współczesnej opery, przypatrując się jej z historycznej perspektywy. Barbara Bogunia natomiast, wychodząc od opery dla dzieci, śledzi inne polskie i zagraniczne propozycje muzyki współczesnej dla najmłodszych.

 

Na kanwie festiwalu Sacrum Profanum 2016 powstała lektura obszerniejsza i uniwersalna: „Alchemia muzyki współczesnej” wychodzi daleko poza obszar zakreślony programem tego wydarzenia – był on tylko punktem wyjścia dla rozważań autorów i ich rozmówców. Teraz ta książka może stać się dla Czytelnika początkiem słuchania i odkrywania bogactwa muzyki (i sztuki) współczesnej.