Wydawnictwo
Kliknij, aby przejść do Wydawnictwa

Wagram 5-6 VII 1809

Tomasz Rogacki

Wydawnictwo Infort Edition, 2012
Stron: 88
Dział:
ISBN: 9788389943859
Wydanie drukowane
 

22,00 19,80

Pozycja dostępna

 

Tomasz Rogacki

Wydawnictwo Infort Edition, 2012

Dział:

Stron: 88

ISBN: 9788389943859

 Napoleon już o godz. 9 otrzymał pierwsze meldunki o załamaniu się oporu lewego skrzydła i wołaniu o pomoc. Dla pełniejszej oceny sytuacji udał się tam osobiście z kilku oficerami sztabu. Po drodze spotkał uciekających Sasów, którzy nie dawali się zatrzymać i Bernadotte’a. Zapytał go więc z przekąsem, czy to jest ów znakomity manewr, którego wykonanie proponował mu marszałek, zamiast jego projektu rozegrania bitwy. Wściekły rzucił mu jeszcze: – Zejdź mi z oczu i opuść armię w dwadzieścia cztery godziny.

Udał się jednak zaraz dalej – do Masseny, który był niedaleko Aderklaa, gdzie trwała właśnie zawzięta walka i który wcześniej również bezskutecznie usiłował powstrzymać uciekających Sasów. Napoleon podjechawszy do kolasy Masseny powiedział do niego: – Masz tu niezły bałagan. Na co marszałek odparł: – Jak widzisz, Sire, ale to nie moja wina. Cesarz skwitował to krótko: – Wiem, to ten blagier Bernadotte, który od wczoraj robi same głupstwa.
 
Notka o autorze
 
Tomasz Rogacki (XII 1959). Członek-założyciel Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego. Obecnie podinspektor w Urzędzie Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.  Historią zainteresowany od najmłodszych lat. Od pewnego czasu sfera jego zainteresowań poszerzyła się o biblistykę. Autor 12 książek historycznych i szeregu artykułów.  Wyspecjalizowany w epoce napoleońskiej, choć nieobce są mu wybrane zagadnienia z innych przestrzeni historycznych.
 
Spis treści:
 
I Przed wielką bitwą
 
II Bitwa pod Wagram (5–6 lipca 1809 r.)
1.   Przygotowania
2.   Położenie i siły Austriaków
3.   Zamiary Napoleona i Karola. Krystalizacja planów. Przeprawa
4.   5 lipca. Bitwa o teren
5.   Noc na 6 lipca w obozie francuskim i austriackim
6.   6 lipca. Decydujące starcie
7.   Walki nad Russbach
8.   Bój o Aderklaa 
9.   Natarcie prawego skrzydła Austriaków
10. Szarże Bessiéres`a. Ogień i żelazo
11. Manewr obchodzący Davouta
12. Natarcie przełamujące
13. Koniec bitwy
      Aneksy
      Spis map i schematów
      Bibliografia